Kategórie
Uncategorized

Povinné zmluvné poistenie

Miesto šoféraPZP, oficiálne známa pod názvom povinné zmluvné poistenie, je súčasťou základnej povinnej výbavy každého vozidla, nielen auta. Tento článok vám priblíži, o aké prostriedky ide a čo vlastne táto povinnosť predstavuje. Prípadne, čo by sa mohlo stať, keby ste ju nemali. Veľmi nápomocným pre každého bude aj to, že vám poradíme, kde sa dá nájsť lacné poistenie na auto. Odteraz už nemusíte nikam chodiť a ani na internete nič hľadať. Pomocou stránky Insuro zistíte a nájdete všetko z ponúk zabezpečenia vozidla, čo potrebujete.

Na trhu je mnoho druhov zabezpečenia. I keď pre motoristov je podľa poistných expertov najdôležitejšie práve PZP z rôznych stránok. Poistenie si môžete uzatvoriť nielen na život, úraz, cestu, dom, ale aj na auto. Na rozdiel od predchádzajúcich prípadov, zabezpečenie auta plynie zo zákona, čo znamená, že je povinné. Jeho nerešpektovanie je vysoko sankcionované, o čom sa dozviete aj v našom článku. Nie je žiadnym tajomstvom, že tento produkt nepredstavuje najmenšiu položku. Ale keďže je zákonom stanovený, nemáte veľmi na výber. Vybrať si však môžete, od koho ho chcete a akú sumu ste zaňho ochotný zaplatiť. V článku sa takisto dočítate, kde zoženiete to najlacnejšie PZP auta, ale aj iných vozidiel.

Akú poisťovňu si vybrať na povinné zmluvné poistenie?

Priznáme sa, na túto otázku sa odpoveď hľadá veľmi ťažko. Na Slovensku je v skutku dosť veľa poisťovní, ktoré poskytujú PZP. Všetky nájdete cez https://www.insuro.sk/pzp/. Zmieniť môžeme známych lídrov ako:

  • Allianz,
  • Axa,
  • Generali,
  • Genertel,
  • Kooperativa,
  • Komunálna poisťovňa,
  • Wüstenrot,
  • Onlia,
  • Groupama,
  • Union,
  • Uniqa atď.

Skutočne, máte z čoho vyberať. Ale ten konečný výber záleží od vašich preferencií. Či chcete takú poisťovaciu spoločnosť, ktorá je na trhu najdlhšie alebo takú, ktorá má najviac spokojných zákazníkov. Možno chcete takú, ktorá vám ponúkne najširšie poistné krytie (napríklad sa Vám stane nehoda v prírodnej pamiatke lučanský vodopád) alebo takú, ktorá je najlepšia podľa prieskumov odborníkov. Ak však hľadáte to najlacnejšie PZP, nemali by ste obísť online kalkulačku.

Kalkulačka na najlacnejší výpočet ceny PZP

Povinné zmluvné poistenie a jeho cenaVďaka internetu sa už nemusíte z práce ponáhľať, aby ste stihli otváraciu dobu pobočky nejakej poisťovne. Cenu a jej výpočet zaistí nástroj na lacné povinné poistenie pre každé auto. Ide o špeciálnu poistnú kalkulačku. Okrem toho vám je schopná urobiť porovnanie rôznych ponúk, čo vám len pomôže v tom, aby ste získali to najlacnejšie na trhu. Vašou jedinou úlohou bude vyplniť niekoľko údajov týkajúcich sa poisťovaného vozidla a jeho majiteľa. Pokiaľ všetky jeho parametre neviete naspamäť, určite ich nájdete v technickom preukaze.

Online porovnanie pre zistenie najlacnejšej ponuky za PZP na trhu je lepšie, než ste si mysleli. Nielenže vám ušetrí niekoľko hodín času, pretože nemusíte chodiť do pobočiek, prípadne prelúskať každú a jednu ponuku na webovej stránke danej spoločnosti. Ale dokonca vám pomôže odhaliť veľké cenové rozdiely a celkové rozličnosti v ponukách jednotlivých poisťovní. Vďaka presnému vyjadreniu ceny uvidíte, ktoré je skutočne to najlacnejšie a ktoré to o sebe len tvrdí. Ceny sa môžu rôzniť až v stovkách eur. Pri každej ponuke budete mať popis toho, čo v sebe zahŕňa. Niektoré majú v sebe viac ako základné krytie, pretože si k nim môžete bezplatne navoliť nejaké havarijné riziko. Ak ste si zo zobrazenej ponuky vybrali, ostáva vám už len o nejakú požiadať.

Auto nie je jediné povinne poistiteľné

Napriek tomu, že článok nesie názov „lacné PZP na auto“, nie je povinná len pre tento druh vozidla, ale aj pre iné. Či už máte dodávku, kamión, autobus, motocykel, prípojné nemotorové vozidlo, poľnohospodársky stroj či čokoľvek iné, nezabudnite, že povinnosť platí aj pre vás. Existuje niekoľko bodov, od ktorých sa odpichnúť, pokiaľ si nie ste istý, či sa povinnosť aplikuje aj na váš dopravný / pracovný prostriedok.  Ako hlavné pravidlo by sme mohli uviesť, že je potrebné ju uzatvoriť pre každé vozidlo, ktoré môže svojou činnosťou spôsobiť škody na majetku alebo na zdraví. Zároveň však na svoju prevádzku potrebuje technický preukaz. Z toho vyplýva, že nezáleží na tom, či vozidlo má alebo nemá EČV, ako sa mnohí domnievajú. Nezáleží ani na tom, či vozidlo používate pravidelne alebo len sporadicky. Každé vozidlo bez povinného zmluvného poistenia je dôvodom na pokutovanie.

Porovnanie PZP je dostupné pre také vozidlá, na aké je nutné uzatvoriť túto poistnú zmluvu. To znamená na:

  • motorové,
  • ale aj na nemotorové,
  • osobné,
  • ale aj nákladné,
  • s EČV,
  • ale aj bez EČV.

Skrátka na všetky, ktoré na svoje fungovanie potrebujú technický preukaz. Takisto nezáleží ani na značke, ktorú potrebujete poistiť. Fiat, Yamaha, Zetor, Avia… porovnáte všetko.

Prečo neriskovať bez povinného zmluvného poistenia?

Volvo na diaľniciJazdu s neplatnou bielou kartou, ktorá slúži ako dôkaz toho, že toto zabezpečenie na vozidle nemáte, rozhodne neodporúčame. Všetko pre vaše dobro, pretože následky z toho sú len finančného charakteru. Tak na čo riskovať, keď to najlacnejšie PZP môžete získať ešte dnes?

  1. Zodpovedný budete len vy

Je logické, že ak spôsobíte škodovú udalosť (či už väčšiu alebo menšiu), ste zodpovedný. V tejto ťarche vám však do značnej miery môže pomôcť vaša poisťovňa. Práve PZP totiž zabezpečuje, aby ste v takejto situácii neostali sám / sama. Administratívne, odborne a finančne vie vybaviť všetky potrebné kroky. Pokiaľ ide len o škodovú udalosť, stačí, aby ste s poškodenými spísali záznam o nej a následne ju odoslali do poisťovne. Tá potom začne konať. Pri dopravnej nehode, prípadne finančne náročnejšej škodovej udalosti (nad 3 300 eur), je to už o niečo zložitejšie a je nutné privolať aj políciu.

Hrozí toho viacej…

Ak teda PZP nemáte, všetky spôsobené škody musíte hradiť z vlastného vrecka. Zabudnite aj na to, že vám niekto pomôže či už administratívne, finančne alebo odborne. Nanešťastie, škody, ktoré môžete spôsobiť, nie sú len materiálneho charakteru. Môžu byť aj toho zdravotného. Ak v dôsledku nepozornosti niekomu spôsobíte ujmu na zdraví, opäť bude na vás finančné odškodnenie, ktoré sa môže vyčísliť až v miliónoch eur.

  1. Vysoké pokuty

Iné pálky, ktoré vás za nerešpektovanie povinného zmluvného poistenia môžu postretnúť, sú tie, ktoré vám udelia členovia Policajného zboru. Pri bežnej kontrole vozidla si totiž dávajú pozor na platnosť bielej karty. Ak predložíte neplatnú, prípadne sa ňou nepreukážete vôbec, neminie vás niekoľkostovková, v lepšom prípade niekoľkodesiatková pokuta. Vec sa však týmto nemusí ani zďaleka skončiť. Napriek tomu, že ste si ho mohli uzatvoriť jediným klikom do 5 minút, neurobili ste tak. Ak sa tento fakt dostane vyššie, ďalšia pokuta, ktorej sa nevyhnete, bude činiť okolo 3 300 eur. Predvolanie za porušenie zákona môžete dostať aj 2-3 roky po tom, čo ste ho porušili. Takže reálne si môžete vydýchnuť až vtedy, až po jeho porušení uplynie vyššie zmienená doba.

Čo táto PZP povinnosť predstavuje?

Policajt podáva pokutuJe jedno, či je PZP na auto, ktoré ste si uzatvorili výhodná alebo nie. Aj tá najlacnejšia kryje rovnaké práva a poistné udalosti, ako tá najdrahšia. I keď tá najdrahšia môže mať o niečo rozšírené krytie. Preto si priblížme, v čom je toto zabezpečenie užitočná.

Má široký záber ochrany, pretože vás ochraňuje v prípade, že niekoho alebo niečo vašim autom poškodíte. Najčastejšie sa poškodenie týka iných motorových či nemotorových vozidiel. Na rozdiel od havarijného zabezpečenia vozidla, poistenie na auto je v drvivej väčšine prípadov bez spoluúčasti. To znamená, že poisťovňa hradí všetky škody, vy sa nemusíte podieľať na ničom. Podieľanie by prišlo na rad možno vtedy, ak by škody prekročili zákonom stanovené poistné krytie. Alebo ak by ste škody spôsobili úmyselne.

Vďaka tomu, že ste si ho uzatvorili, ste chránený aj vy. Ak by vám niekto spôsobil ujmu či už na majetku alebo na zdraví, jeho poisťovňa vám to preplatí iba ak ste týmto spôsobom zabezpečený. Ináč by ste odškodnenie museli riešiť s tým, kto vám ho urobil a vieme, že mnohokrát je to komplikované.

Výška poistného krytia PZP

Vráťme sa trochu k poistnému krytiu. Málokto si uvedomuje, že PZP je skutočne výhodné a užitočné, pretože vás vie uchrániť až pred miliónovou stratou. Poisťovne v základnej miere musia vedieť pokryť ujmu na zdraví do výšky 5 miliónov eur a škodu na majetku až do 1 milióna eur. Sú poisťovne, ktoré si tento základ vedia navýšiť za symbolický poplatok. Možno vám príde nezmyselné stanoviť také vysoké poistné krytie. Ak si predstavíte, že za poistenie zaplatíte od 40 eur ročne a výšku pokrytia spôsobených škôd, je to skutočne super ponuka. To, že zdanlivo vysoké poistné krytie nie je prehnané, dokazuje aj mnoho udalostí, ktoré sa neraz dotkli milióna eur. Hlavne špeciálna zdravotná starostlivosť môže náklady veľmi rýchlo navýšiť. Predstavte si, že bez tohto zabezpečenia by ste všetky trovy museli znášať z vlastných prostriedkov…

To, kde zoženiete povinné zmluvné poistenie, sme už povedali, no ak chcete aj iný názor, dozviete sa to aj v tomto anglickom článku.