Najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie

Volvo na diaľniciNa trhu je mnoho druhov zabezpečenia. Poistenie si môžete uzatvoriť nielen na život, úraz, cestu, dom, ale aj na auto. Na rozdiel od predchádzajúcich prípadov, zabezpečenie auta plynie zo zákona, čo znamená, že je povinné. Jeho nerešpektovanie je vysoko sankcionované, o čom sa dozviete aj v našom článku. Nie je žiadnym tajomstvom, že tento produkt nepredstavuje najmenšiu položku. Ale keďže je zákonom stanovený, nemáte veľmi na výber. Vybrať si však môžete, od koho ho chcete a akú sumu ste zaňho ochotný zaplatiť. V článku sa takisto dočítate, kde zoženiete to najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie.

Akú poisťovňu si vybrať?

Priznáme sa, na túto otázku sa odpoveď hľadá veľmi ťažko. Na Slovensku je v skutku dosť veľa poisťovní, ktoré poskytujú povinné zmluvné poistenie. Zmieniť môžeme známych lídrov ako Allianz, Axa, Generali, Genertel, Kooperativa, Komunálna poisťovňa, Wüstenrot, Onlia, Groupama, Union, Uniqa atď. Skutočne, máte z čoho vyberať. Ale ten konečný výber záleží od vašich preferencií. Či chcete takú poisťovaciu spoločnosť, ktorá je na trhu najdlhšie alebo takú, ktorá má najviac spokojných zákazníkov. Možno chcete takú, ktorá vám ponúkne najširšie poistné krytie (napríklad sa Vám stane nehoda v prírodnej pamiatke lučanský vodopád) alebo takú, ktorá je najlepšia podľa prieskumov odborníkov. Ak však hľadáte to najlacnejšie a najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie, nemali by ste obísť online kalkulačku.

Kalkulačka na presný výpočet ceny

Vďaka internetu sa už nemusíte z práce ponáhľať, aby ste stihli otváraciu dobu pobočky nejakej poisťovne. Cenu za vaše povinné zmluvné poistenie si môžete vypočítať z domu pomocou online kalkulačky. Okrem toho vám je schopná urobiť porovnanie rôznych ponúk, čo vám len pomôže v tom, aby ste získali to najvýhodnejšie na trhu. Vašou jedinou úlohou bude vyplniť niekoľko údajov týkajúcich sa poisťovaného vozidla a jeho majiteľa. Pokiaľ všetky jeho parametre neviete naspamäť, určite ich nájdete v technickom preukaze.

Online porovnanie pre zistenie toho najvýhodnejšieho povinného zmluvného poistenia na trhu je lepšie, než ste si mysleli. Nielenže vám ušetrí niekoľko hodín času, pretože nemusíte chodiť do pobočiek, prípadne prelúskať každú a jednu ponuku na webovej stránke danej spoločnosti. Ale dokonca vám pomôže odhaliť veľké cenové rozdiely a celkové rozličnosti v ponukách jednotlivých poisťovní. Vďaka presnému vyjadreniu ceny uvidíte, ktoré povinné zmluvné poistenie je skutočne to najvýhodnejšie a ktoré to o sebe len tvrdí. Ceny sa môžu rôzniť až v stovkách eur. Pri každej ponuke budete mať popis toho, čo v sebe zahŕňa. Niektoré majú v sebe viac ako základné krytie, pretože si k nim môžete bezplatne navoliť nejaké havarijné riziko. Ak ste si zo zobrazenej ponuky vybrali, ostáva vám už len o nejakú požiadať.

Porovnanie povinného zmluvného poistenia je dostupné pre také vozidlá, na aké je nutné uzatvoriť túto poistnú zmluvu. To znamená na motorové, ale aj na nemotorové, osobné, ale aj nákladné, s EČV, ale aj bez EČV. Skrátka na všetky, ktoré na svoje fungovanie potrebujú technický preukaz. Takisto nezáleží ani na značke, ktorú potrebujete poistiť. Fiat, Yamaha, Zetor, Avia… porovnáte všetko.

Prečo neriskovať?

Jazdu s neplatnou bielou kartou, ktorá slúži ako dôkaz toho, že toto zabezpečenie na vozidle nemáte, rozhodne neodporúčame. Všetko pre vaše dobro, pretože následky z toho sú len finančného charakteru. Tak na čo riskovať, keď to najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie môžete získať ešte dnes?

  1. Zodpovedný budete len vy

Je logické, že ak spôsobíte škodovú udalosť (či už väčšiu alebo menšiu), ste zodpovedný. V tejto ťarche vám však do značnej miery môže pomôcť vaša poisťovňa. Práve povinné zmluvné poistenie totiž zabezpečuje, aby ste v takejto situácii neostali sám / sama. Administratívne, odborne a finančne vie vybaviť všetky potrebné kroky. Pokiaľ ide len o škodovú udalosť, stačí, aby ste s poškodenými spísali záznam o nej a následne ju odoslali do poisťovne. Tá potom začne konať. Pri dopravnej nehode, prípadne finančne náročnejšej škodovej udalosti (nad 3 300 eur), je to už o niečo zložitejšie a je nutné privolať aj políciu.

Ak teda povinné zmluvné poistenie nemáte, všetky spôsobené škody musíte hradiť z vlastného vrecka. Zabudnite aj na to, že vám niekto pomôže či už administratívne, finančne alebo odborne. Nanešťastie, škody, ktoré môžete spôsobiť, nie sú len materiálneho charakteru. Môžu byť aj toho zdravotného. Ak v dôsledku nepozornosti niekomu spôsobíte ujmu na zdraví, opäť bude na vás finančné odškodnenie, ktoré sa môže vyčísliť až v miliónoch eur.

  1. Vysoké pokuty

Iné pálky, ktoré vás za nerešpektovanie povinného zmluvného poistenia môžu postretnúť, sú tie, ktoré vám udelia členovia Policajného zboru. Pri bežnej kontrole vozidla si totiž dávajú pozor na platnosť bielej karty. Ak predložíte neplatnú, prípadne sa ňou nepreukážete vôbec, neminie vás niekoľkostovková, v lepšom prípade niekoľkodesiatková pokuta. Vec sa však týmto nemusí ani zďaleka skončiť. Napriek tomu, že ste si to najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie mohli uzatvoriť jediným klikom do 5 minút, neurobili ste tak. Ak sa tento fakt dostane vyššie, ďalšia pokuta, ktorej sa nevyhnete, bude činiť okolo 3 300 eur. Predvolanie za porušenie zákona môžete dostať aj 2-3 roky po tom, čo ste ho porušili. Takže reálne si môžete vydýchnuť až vtedy, až po jeho porušení uplynie vyššie zmienená doba.

To, kde zoženiete najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie, sme už povedali, no ak chcete aj iný názor, dozviete sa ho tu.